Pes a bouřka: Jak zbavit psy strachu z bouřek
Hlavní stránka Zajímavosti Pes a bouřka: Jak zbavit psy strachu z bouřek
07.09.2018
Skoro každý chovatel asi zná situaci, kdy se blíží bouřka a váš pes začne ze strachu vyvádět a nejde ho uklidnit. Příčin strachu z bouřky může být několik a existuje vícero způsobů, jak psa zbavit této fobie.
Je sobota večer, venku se končí další krásný letní den, ale vaši pohodu ruší váš pes, který chodí nervózně ze strany na stranu, schovává se pod postel a odmítá se nechat uklidnit. Vy možná ještě nic netušíte, ale váš pes už dávno ví, že se blíží bouřka a jeho strach z ní stále sílí. Strach z bouřky se projevuje již zmíněným nervózním chozením ze strany na stranu, schovávání pod postelí, zrychleným dýcháním, rozšířenými zornicemi nebo nechutí k jídlu. Strach z bouřek není dobré podceňovat, protože se může rozvinout a prohloubit a bude čím dál obtížnější ho odstranit.
Pravděpodobné příčiny psího strachu z bouřek
- Hluk – hluk je nejčastější příčinou strachu z bouřek. Rána hromu dokáže vyděsit i člověka, natož psa s mnohem citlivějším sluchem (člověk vnímá zvukové vlnění o frekvenci 15 000 hertzů, zatímco pes vnímá až 35 000 hertzů). Stejný strach u psa kromě bouřky vyvolá také ohňostroj nebo střelba.
- Změna tlaku vzduchu – změna tlaku vzduchu vyvolává u psů nepříjemnou bolest v uchu. Stejnou, jako člověk zažívá při stoupání do vyšších nadmořských výšek. Navíc u psů s artritidou a ortopedickými vadami dochází k nepříjemným bolestem v kloubech.
- Traumatický zážitek – zdrojem strachu může být také traumatický zážitek z minulosti, který zůstal v psovi zakořeněný
Jak se se strachem vypořádat?
Takto ne:
Určitě svého psa za jeho chování během bouřky netrestejte. Pokud ho potrestáte, tak si bouřku spojí nejen se strachem, ale také s trestem. Také svého psa příliš nechlácholte, protože by si mohl myslet, že vás jeho chování těší a máte z něj radost.
Takto ano:
Prvně si musíte uvědomit, že zbavit psa fobie nebude snadná a už vůbec ne rychlá záležitost. Jedna z možností, jak postupovat, je pouštět mu v nepravidelných intervalech zvuky bouřky. Začněte u velice nízké hlasitosti a během poslechu psa zabavte nějakou příjemnou činností. Pokud bude na tuto metodu dobře reagovat, tak můžete zvuk bouřky postupně zesilovat.
Pokud ani po dlouhé době nebude terapie fungovat, pak se snažte, aby byl váš pes během bouřky v co největším pohodlí. Pokud jste postřehli, že má vybrané nějaké místo v domě, kde se během bouřky schovává, tak mu tam s příchodem bouřky připravte nějaké pamlsky a připravte mu pelíšek, aby se cítil pohodlně a v bezpečí. Pokud si takové místo nevybral, vyberte mu ho sami. Můžete zvolit například koupelnu bez oken, prostor pod postelí nebo jiné místo, kde pes neuvidí na bouřku a zvuky bouřky tam budou tlumené. Také pomůže, pokud bouřku přečkáte společně. Psa nehlaďte ani neutěšujte, pouze mu dejte najevo svoji přítomnost a to, že vy se bouřky nebojíte (pes to z vás vycítí).
Pokud má váš pes opravdu silnou fobii a žádná terapie, kterou zkoušíte nezabírá, pak vyzkoušejte podpůrné terapie, např. TTouch terapii pro psy. V případě potřeby jde využít i sedativum pro psy, které má Bioveta, a.s. nově ve svém portfoliu. Sedativum lze zakoupit u veterinárních lékařů a aplikovat dle jejich doporučení.